fbpx

Dentwell Diş Kliniği

Kanal Tedavisi

Tedavilerimiz

En çok uygulanan tedaviler

Dentwell Diş Kliniği

İmplant Tedavisi

Kanal Tedavisi Nedir?

Diş pulpası içinde diş sinirleri bulunur. Bir diş tehlikeye girdiğinde, iç kısım çürümeye duyarlı olabilir. Bir endodontist, diş yapısını korumak için dişin içini tedavi eder. Öncelikli hedefimiz mümkün olduğunca doğal dişlerinizi kurtarmaktır. Bir dişin kök kanallarının içindeki pulpa dokusu, diş travması veya çürümesinden kaynaklanabilecek şekilde enfekte olduğunda veya hasar gördüğünde kök kanalı veya endodontik tedavi gerekli olabilir.

Kök kanallarının içinde yer alan pulpa, kan damarlarını, sinirleri ve bağ dokusunu içerir. Bir dişte genellikle bir ila dört kök kanalı bulunur.Kök kanalı, ileri diş çürümesi veya dişe alınmış bir darbe nedeniyle hasar görebilir ve sinir ölürken dişin koyulaşmasına neden olabilir. Kök kanalı problemleri başlangıçta ağrısız olabilir fakat kanal enfekte olursa apse ve iltihaplanma gerçekleşir.

Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için kanal tedavisi şarttır. Kanal tedavisi kulağa ürkütücü gelsede, ekibimiz mevcut tedavinizin her adımında ilgilenilmenizi ve rahat olmanızı sağlayacaktır. Uzman hekimlerimiz tarafından tedavi hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğunuzda endişelenecek bir şey olmadığını göreceksiniz.

 

Neden Kanal Tedavisi Yapılır?

Kanal tedavisi, ileride oluşabilecek enfeksiyonlardan kaçınmak için bölgeyi doldurmadan önce kök kanalınızdaki herhangi bir enfeksiyonu gidermeyi ve temizlemeyi amaçlar. Dişte aşırı enfeksiyon durumları dışında çoğunlukla tek seansta tamamlanabilir. Kanal tedavisi tamamen ağrısız ve hasta için rahattır. Lokal anestezik bir ajan kullanılacaktır. Tedavi standart bir dolgu deneyimine benzer.Günümüzde kanal tedavileri %92’nin üzerinde bir başarı oranına sahiptir.

İmplant

Yaşam Boyu Garantili

Kök Kanal Tedavisi

Bu işlem ; dişin kök kanalına ulaşılarak başlanır. Enfekte kök kanalındaki pulpa dokusu çıkarılır ve kanallar temizlenir. Kalan dokuları çıkarmak, kanalları hafifçe büyütmek ve kanalların duvarlarını düzleştirmek için bir dizi eğe kullanılır. Birkaç gün veya daha uzun sürebilen herhangi bir enfeksiyon tamamen temizlendiğinde, kök kanalları, bakteri veya kalıntıların kök kanallarına girmesini ve daha fazla enfeksiyona neden olmasını önlemek için güta adı verilen bir malzeme veya kök kanal dolgu materyalleri ile kapatılır.

Kanal Yenileme (Retreatment)

Bazen aylar veya yıllar önce tedavi görmüş bir dişte yeni sorunlar ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda endodontik tedavi görmüş bir diş iyileşemez veya ağrılar devam eder. İkinci bir endodontik işlemle dişi kurtarmak için bir şansınız daha olabilir.

 

Kanal Tedavisinden Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Kanal tedavisi ardından dişiniz enfeksiyondan veya çürükten tamamen arındırılmış durumdadır. Ancak nadir durumlarda enfeksiyon tekrarlayabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda tedavinizin tekrarlanması gerekebilir.

Kanal tedavili dişinize de diğer dişleriniz gibi bakım yapmalıve düzenli fırçalamalısınız. Ayrıca şekerli yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır. Kanal tedavisi görmüş dişler daha hassas ve kırılmaya meyilli olduğundan ekstra özen göstermeniz gerekebilir. Ekstra koruma sağlamak için kaplama tedavileri düşünebilirsiniz.

Randevu

Ücretsiz Online

Telefonundan kolayca ücretsiz, randevu alabilirsin.

Dentwell ile Tanıştınız mı?

Mükemmel hasta deneyimi yaşamaya sadece bir adım kaldı.

Ankara Diş Kliniği

Online Randevu

Hızlı ve kolay randevu almak için online randevu ekranımızı kullanabilirsiniz. Üstelik randevu alma işlemi ücretsizdir. Hemen randevunuzu oluşturun ve sağlıklı bir gülüşe adım atın!

Çalışma Saatlerimiz

Online Randevu
WhatsApp
Hemen Ara